Merhaba arkadaşlar, medium.com’da şu yazıyı okurken fırat demirelin 2015 hedeflerine oradan barış özcan’ın zinciri kırma yazısına vakıf oldum. Fırat’ın hedeflerini ve altına gelen yorumları okurken bir çok kişinin de belirttiği gibi kendimi gördüm.

Bir çok kez kendi kendime her gün kitap okuyacağım, günlük tutmalıyım, düzenli çalışıp ortaya bir şeyler çıkarmam gerekiyor, deyip oraya buraya hedefleri yazsam da bu hedefleri takip etme noktasında bir zincir oluşturamadığım için bir gün bir kaç sayfa okuyup ertesi ay yahu benim hedeflerim vardı dediğim çok olmuştur.

Zinciri Kırma tekniği çok hoşuma gitmiş olup, bu aralar çalışma performansımızı artırma adına iş yerinde denediğimiz çeşitli çalışma metotlarıyla da benzerlik taşımasından ötürü özveri ile takip edeceğim yeni bir hedef listesi çıkarmaya karar verdim.

Yapmak istediklerim günlük rutinler, projelerin gerçekleştirilmesi adına yıllık hedefler ve aile ile yapılacaklar gibi çeşitli kategoriler altında toplanabilir, aslında iki gündür kafamın içerisinde nasıl bir plan yapmam gerekiyor sorusu dolanıyor ve bir işi bitiremediğim için yapmam gereken diğer işlere konsantrasyonum da o oranda dağılıyor.

Bakalım yazının sonunda nasıl bir liste çıkacak.

 1. Uyu ve erken kalk;
  Günde kaç saat uyuyacağını belirle; Bu aralar evden çıkışım 10’u bulabiliyor. Sevdiğim bir hocamın günde 4 saat uyuyorum beyanatı, Erdal Demirkıran’ın “Sadece aptallar 8 saat uyur” yazıları her zaman çok uyuyorum az uyumalıyım sorgulamasını kendime yaptırsa da yatış ve kalkış saatindeki düzensizlik ciddi anlamda çalışma performansımı olumsuz etkiliyor. Kalkış saatim aslında diğer günlük rutinlerimi gerçekleştirmem içinde önemli bir faktör. Geç kalkıp yine geç kaldım deyip spor yapmadan, ailem ile ilgilenmeden evden çıkmak istemiyorum. Bu problemin çözümü ile alakalı nasıl bir yol izleyeceğim bilmiyorum eğer çözersem buraya eklerim.
 2. Sabah ve akşam sporu yap
  Masa başında çalışmanın en büyük dezavantajı sağlığımızla oynamamız sanırım. Sindirim sistemi sorunları, Dizlerimde ağrı, boyun tutulması ve gözlük şu ana kadar yaşadıklarım ya yaşayacağım diğer sıkıntılar. Sadece sabah ve akşam sporları değil her saatin 5 dakikasını önerilen egzersizlere ayırmam lazım aslında.
 3. Kitap Oku
  Evet herkes gibi benimde yapmak isteyip tembellikten yapamadığım bir eylem. Zaman zaman başlayıp bir iki kitaptan sonra; iş yoğunluğu, mevcut okuduğum kitabın çok akıcı olmaması gibi sebeplerle yarıda kalan okumalar… Yıl başında eşime her hafta bir kitap okuyacağım dediğimde, başaramayacağımı bildiği için imalı imalı gülerek “tabi tabi canım” dediğini unutmuş değilim. ocağın 17’sine gelip tek sayfa kitap okumadığımı düşünürsek haklılığı ortaya çıkmış oluyor.
 4. Blogu Güncel Tut


  bu konu ciddi sıkıntı, aslında blog tutmalımıyım, yoksa siteyi vcard şekline mi dönüştürmeliyim hala şüphelerim var. Yazmak; ama ne yazmak, ve ne sıklıkta yazmak, yazmış olmak için mi, gerçekten faydalı olmak için mi?. Karşılaştığım kod hatalarını loglamak için mi ? Günlük yaşadıklarımı öylece yazmak için mi ? sorular sorular sorular…

 5. İngilizceni Geliştir
  Bu konuda bir çok kez gündeme alıp başaramadıklarımdan, 2004 yılında MATML’den mezun olduğumda hazırlık okumamdan mütevellit iyi sayılabilecek bir ingilizcem vardı, şimdi okuduğumu çat pat anlayabiliyorum. Mezun olduğumda aldığım 3-4 seviye hikaye kitaplarına birkaç kez başlamama rağmen biteremedim. Duolingo uygulamasında 5-10 günlük serilerin sonunu getiremiyorum. Birde Fırat’ın da değindiği gibi aktif mektuplaşıp ve konuşabileceğim bir ingiliz lazım 🙂
 6. Projelerine vakit ayır
  O kadar tembelim ki 7 yıldır yapacağım deyip, bir çivi çakamadığım projem var. Projeler Sayfası oluşturdum sene içerisinde oraya 4-5 link koymayı istiyor hayaller, bakalım hayatlar ne olacak.
 7. Sosyal Faaliyetlere Katılma
  Bir sivil toplum kuruluşlarından benimseyeceğim bir tanesinin organizasyonlarını takip etme, bu organizasyonların içinde maddi ve manevi olarak yardımcı olmak.
 8. Günlük Tutmak
  Aslında başlanmış bir günlüğüm var, günlük demek ne kadar doğru bilmiyorum ayda bir yazınca aylık desek daha doğru olur. Blogu güncel tutmak maddesi ile bu günlüğü bir araya getirmek gibi bir düşüncemde var. Problem ne yazacağım ve nasıl yararlı olacağım sorularında başlıyor. İkisini ayrı ayrı gerçekleştirmek şu an mantıklı geliyor.
 9. Ailemle Konya’da gezilebilecek yerleri gezmek.
  Gezmek’te bir kültür sanırım, doğma büyüme buralıyım fakat dışarıdan gelip benden daha iyi Konya’yı bilen arkadaşlarım var ailecek öyle hadi bu hafta sonu pikniğe gidiyoruz gibi bir alışkanlığımızda yok. Ot gibi yaşıyoruz anlayacağınız. Sabah işe akşam eve 🙂
 10. Bisiklet Almak ve Bisiklet Turlarına katılmak
  Lise’ye giderken 4 sene boyunca ulaşım aracım bisikletimdi diyebilirim. Lise bittikten sonra çok fazla isteğim olmadı bisiklete. Rıza’nın nereden estiyse bir bisiklet merakı tuttu. Gezginleri takip etmeye, hatta 3 aylık Türkiye turuna çıkmayı dillendirmeye başladı, bugün Murat arkadaşımızın da bir bisiklet alıp çok iyi tavsiyesiyle iyice iştaha geldik umarım en kısa zamanda maddi problemleri aşıp, gezilerden selfi gönderebiliriz.
 11. Okulu bitirmek.
  Bu hedef listesini bir ay önce yazmaya başlamıştım ana başlıklardan biriydi Okulu bitirmek ama daha yayınlamadan üzerini çizmek zorunda kaldık, ilk dönemden uzattığımız kesinleşti. Yazıyı yeni yayınladığıma göre bunu okulun İkinci döneminde tüm dersleri geçmek olarak güncelleyelim.
 12. Haftada bir film izlemek.
  Diriliş Ertuğrul ve Yunus Emre dizilerini internetten takip ediyorum. Film izlemek açıkçası çok mantıklı gelmese de İngilizce geliştirme bahanesiyle İngilizce film ve dizilerden bazılarını takip etmek gibi bir istek geliyor.

İki gündür bu hedefler kafamda soru işaretli şekilde bekliyor demiştim. Zinciri kırma ile alakalı Google Play Store’dan bir kaç uygulama indirdim, hangisini kullanacağıma karar verememekle beraber “Fabuluous” adlı uygulama biraz hoş gibi duruyor.  Devam ettiremeyip iki hafta sonra tüm uygulamaları kaldırdım. Tekrar başlıyorum.